Sitemize hoşgeldiniz,
bugün 29 Kasım 2020 Pazar

KOP BÖLGESİ ÜNİVERSİTELERİ

KOP Bölgesi Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde olmak üzere 4 şehri kapsamaktadır. KOP Bölgesi Üniversiteleri ise bu 4 şehirde bulunan 7 Üniversiteden oluşmaktadır. Bunlar; Selçuk, Necmettin Erbakan, Mevlana ve KTO Karatay, Karamanoğlu Mehmetbey, Aksaray ve Niğde Üniversiteleridir.

Türkiye genelinde öğretim elemanı sayısı 118.839 iken bunun 5.962 tanesi KOP Bölgesi Üniversitelerinde görev yapmaktadır. KOP Bölgesi üniversitelerinde akademik personel sayıları incelendiğinde 5.962 öğretim elemanının 2.516’sının öğretim üyesi olduğu görülmektedir.

KOP Bölgesi Üniversitelerinde 133.739 öğrenci bulunmaktadır. Selçuk Üniversitesi 73.924 öğrenci ile en fazla öğrencisi bulunan üniversitedir.  Bu öğrencilerin bir kısmının yeni ve yüksek teknoloji alanlarında kendi işlerini kurmak üzere yönlendirilmesi halinde bölgemizin ve ülkemizin ekonomik ve teknolojik gelişmesi açısından önemli kazançlar sağlanabilecektir. Konya Teknokent, ÜNİGİRİŞİM Programı ile her yıl KOP Bölgesi Üniversitelerinin mezunlarının sadece binde birini yeni ve yüksek teknoloji alanlarında girişimci olarak kazanabildiği takdirde her yıl 13 yeni teknoloji bazlı firma kazanmış olacaktır. Dokuz yıl önce kurulmuş olan Konya Teknokent’te halen 90 civarında girişimcinin Ar-Ge çalışmaları yürüttüğü göz önüne alındığında ÜNİGİRİŞİM Programı ile yetiştirilecek girişimcilerin Konya Teknokent’in büyümesi ve gelişmesine önemli ivme kazandırması beklenilmektedir. Konya Teknokent, ÜNİGİRİŞİM Programının devamı olarak başarı şansı yüksek iş fikri olanlara risk ortaklığına dayalı finansal destek sağlayacak bir model oluşturma çalışmalarına da devam etmektedir.


© 2013 SELÇUK TTO
Tel: (332) 262 02 02 - Faks: (332) 262 02 04
E-Posta: info@konyateknokent.com.tr
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya